Ulga na robotyzację

Pierwszego stycznia 2021 roku odpowiednie organy władzy wprowadzą w życie ustawę, która umożliwi rozwój przedsiębiorstw produkcyjnych w kontekście robotyzacji. Rozwiązania, które mają zostać zaimplementowane na polskim rynku, przewidują odliczenie aż do pięćdziesięciu procent kosztów inwestycyjnych związanych z zakupem sprzętu oraz innymi wydatkami niezbędnymi do przetransformowania swojego biznesu na bardziej unowocześniony.

Robotyzacja – na czym polega i jakie są jej skutki?

Robotyzacja to, w wielkim skrócie, zastąpienie pozycji zawodowych polegających na powtarzaniu podobnych czynności zautomatyzowanymi maszynami, które potrzebują minimalnej ingerencji ludzkiej podczas wykonywania swojej pracy. Oznacza to, iż hala produkcyjna zyskuje „pracowników”, którzy nie są w stanie popełnić ludzkiego błędu, jak i również łatwo jest przewidzieć jaka część zamówień zostanie zrealizowana w danym dniu.

Skutki owego rozwiązania można podzielić na dwie kategorie: przesunięcie wymagań pracodawcy wobec stanowisk oraz pozycja firmy na rynku krajowym oraz/lub zagranicznym. Pierwsza część opisywanych zmian opiera się na usunięciu wielu stanowisk na niskim szczeblu hierarchii – zawodów, które polegają na powtarzalnej pracy fizycznej. Zamiast ich pojawią się natomiast dodatkowe miejsca pracy, które bezpośrednio współgrają z nowo powstałą zmianą, udostępniając role typu programista, analityk czy wsparcie Klienta.

Drugą bardzo istotną zmianą, którą wprowadzi ulga za robotyzację, jest zwiększenie konkurencyjności firm, które nie tylko zaoszczędzą pieniądze podczas produkcji dóbr, ale również pozwolą na przyspieszenie pracy taśmowej. Przy takich możliwościach dla przedsiębiorców otwierają się nowe drogi prowadzenia biznesu, takie jak wzmożony nacisk na eksport oraz podjęcie współpracy z nowymi partnerami handlowymi.

Ulga na robotyzacje – krok w stronę unowocześnienia

Oprócz możliwości odliczenia do 50 procent kosztów inwestycyjnych, przedsiębiorcy mogą również liczyć na zniżki dotyczące leasingu urządzeń oraz szkoleń pracowników odnośnie nowych urządzeń. Niezależnie od tego, jakie przemyślenia mogą pojawić się na temat opisywanej sytuacji, niezaprzeczalne jest, iż właściciele firm produkcyjnych otrzymają ogromną pomoc finansową, którą trudno jest zignorować.

[elementor-template id="544"]
Call Now Button